пʼятницю, 30 жовтня 2015 р.

Відкритий урок з англійської мови у 4-му класі




 

Вчитель: Любов Володимирівна Коваленко

Тема: Їжа, продукти харчування

Мета: закріпити лексичний та граматичний матеріал у монологічному та діалогічному мовленні; розвивати вміння мовної здогадки, готовність в учнів до практичного застосування отриманих знань, розвивати навички читання та говоріння; виховувати інтерес до вивчення англійської мови та культуру спілкування.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань

Обладнання: предметні малюнки з теми, комплекти роздаткових малюнків, картки із написами назв продуктів, касета, додатковий підручник “Lets start!”, магнітні букви, малюнки з назвами страв.

 

Хід уроку

I Greeting

1 A rhyme

Good morning, good morning,

Good morning to you!

 Good morning, good morning

I’m glad to see you!

2 A song

Where is Natasha?

Here am I!

How are you today?

I am fine!

3 Dialogue with the pupil on duty:

- Who is on duty today?

- I am on duty today.

- What day is it today?

- It is Friday today.

- What month is it now?

- It is October now.

- What season is it now?

- It is autumn now.

- Do you like autumn?

- Yes, I do.

- What was your home task for today?

- Exercise 4 (28)

 

II Aim

-         Children, listen to me carefully, please. The topic of our lesson is “Food”. This is the plan of our lesson:

a)     food

b)    game “fruit and vegetables”

c)     There is/ are

d)    Rest

e)     Crosswords

f)      Poem

g)     Dialogue

h)    Cooking

i)       Song

j)       h/t

 

-         Do you agree with this plan?

-         Yes, we do.

 

III Warming up

-         So, let’s name my pictures with food, fruit and vegetables

 

IV Practice

1 Game “Fruit and vegetables”:

- It is a fruit/ vegetable;

- It is big/ small/ long/ round;

- It is sweet/ sour/ bitter/ juicy;

- It is … (colour)

2 Game “In the corners”

There is some                                             There are some

                                      Onions

                                       Sugar

                                       Apples

                                       Milk

3 Rest “Household chores”:

-         How do you sweep the floor?

Do the ironing?

Tidy the room?

Do the cooking?

Do the washing up?

Do the shopping?

Walk the pet?

Air the room?

Water the plants?

Hands left, hands right

Hands up, hands down- sit down!

 

V Revision

1 Crossword

(Chocolate, cucumber, tomato, cake, onion, milk, butter)

2 A poem “Shopping”

A bear and a bunny

Have much money.

They go to the shop

For carrots and honey

When the bear and the bunny

Ask for some carrots and honey

The man in the shop says:

Where is your money?

How strange and how funny-

They really have money!

And that’s how they buy

Their carrots and honey

3 Presenting a dialogue “In the shop”

Seller: What do you want today?

Customer: I want a bag of potatoes, please.

Seller: Here you are. What else?

Customer: A pack of eggs, please.

Seller: Sorry, we haven’t got any eggs today.

Customer: Well, give me a carton of juice.

Seller: Take, please. Anything else?

Customer: No, thanks. That’s all for today.

 

4 Work in groups- cooking meals

- I can make…

- Look, I take a/ an/ some…

- Then I put some (salt, sugar, cream…)

- It’s very delicious!

- Enjoy our …

 

VI Summarizing

-         Name food, fruit, vegetables you know.

-         And now correct me

There is a sugar

There are an apples

There are some plum

-         Translate into English:

Що ви бажаєте сьогодні?

Я хочу плитку шоколаду

Ось. Щось іще?

Ні, дякую.

-         Ваше д. з. – підготувати розповідь про улюблену страву та повторити всі слова з теми.

Song “Five fat sausages”

-         All of you get good marks.

-         And now you are free. Goodbye.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар